Trebamo priznati da je danas wellness industrija postala sveprisutna i pretvorila se iz holističke alternative u sveobuhvatnu silu koja diktira gotovo svaki aspekt naših života. Od ledenih rolera za lice, infracrvenih sauna i hladnih kupki, do rituala poput korištenja ricinusovog ulja i traka za usta tokom spavanja – svaki dan donosi novi „zdravstveni hack“ koji obećava savršeno zdravlje. Ipak, postavlja se pitanje – gdje je granica između brige o sebi i prekomjernog „popravljanja“?

U posljednje vrijeme svjedočimo sve većem broju wellness trendova koje promoviraju influenceri na TikToku i Instagramu, od dnevnika prehrane do podcasta koji detaljno opisuju najnovije biohacking metode. I premda mnogi od tih trendova imaju pozitivne učinke, u našoj potrazi za boljim zdravljem možda smo upali u zamku pretjerivanja.

Jedan od primjera je popularni fenomen „Pink Pilates Princess“ koji je zavladao TikTokom krajem 2023. godine. Taj trend promiče savršeno balansiran život, ispunjen estetski dotjeranim jutarnjim rutinama, pilatesom i matcha latte napicima. No, ono što se na prvi pogled čini poput protuotrova za ubrzani tempo modernog života, zapravo može postati dodatni pritisak za savršenstvo.

Ne možemo poreći da wellness industrija ima i svojih svijetlih strana. Mladi, osobito pripadnici generacije Z, sve više se okreću zdravijem načinu života, čak i odbacujući alkohol zbog brige o zdravlju. Međutim, u toj potrazi za optimalnim zdravljem često gubimo vezu s vlastitim tijelom, oslanjajući se na alate, aplikacije i trendove kako bismo definirali što znači „osjećati se dobro“.

HBO

U isto vrijeme, wellness trendovi često dolaze s visokim cijenama – ne samo u finansijskom smislu već i kada je riječ o vremenu, energiji i mentalnom prostoru. Samopomoć, koja bi trebala biti prostor za opuštanje i ravnotežu, pretvorila se u još jedan oblik produktivnosti. Umjesto da slušamo vlastite potrebe, sve češće se oslanjamo na algoritme, pametne prstenove i razne gadgete kako bismo pratili svaki aspekt svog zdravlja.

I dok je tehnologija korisna, prekomjerno praćenje može dovesti do toga da zaboravimo slušati vlastitu intuiciju. Pravi balans ne dolazi iz praćenja svake kalorije ili REM ciklusa, već iz jednostavnih trenutaka povezivanja s vlastitim tijelom i ljudima oko nas.

Možda je vrijeme da prestanemo težiti savršenstvu i prigrlimo nesavršenosti koje nas čine ljudima. Jer na kraju, pravi ključ dugovječnosti i zdravlja leži u ravnoteži, autentičnosti i osjećaju ispunjenosti – ne u neprekidnom trčanju za najnovijim wellness trendovima.

Zaključak je jasan: pravo zdravlje dolazi iznutra – kada prestanemo juriti za idealom i naučimo slušati vlastite potrebe.

***

Foto: shopskinnyconfidential.com

Komentari su onemogućeni.