Svakodnevno smo svjedoci ubrzanog svijeta u kojem živimo – od poslovnog ritma do svakodnevnih obaveza – što je dovelo do trenda da se sve više ljudi okreće “slow living” filozofiji. Ovaj trend, koji naglašava važnost usporavanja i uživanja u sadašnjem trenutku, posebno dolazi do izražaja tokom zime, kada se priroda povlači, dani su kraći, a tijelo i um prirodno traže odmor i introspekciju.

Zima je savršeno vrijeme za usvajanje ovog stila života jer nas sama sezona poziva na toplinu, udobnost i mir. Donosimo vam savjete kako usporiti ritam, smanjiti stres i uživati u malim stvarima koje često prolaze neprimijećene u brzom svakodnevnom životu.

Što je zapravo slow living?

Slow living je životna filozofija koja promovira usporavanje ritma i fokusiranje na kvalitetu umjesto na kvantitetu. Umjesto da jurimo kroz obaveze, cilj je posvetiti više pažnje onome što radimo i doista uživati u svakodnevnim aktivnostima, bilo da je to ispijanje jutarnje kafe, šetnja u prirodi ili priprema obroka kod kuće.

Filozofija slow living-a poziva nas da prestanemo težiti savršenstvu i multitaskingu te da naučimo biti prisutni u trenutku.

Kako primijeniti slow living zimi?

Uživajte u jednostavnim ritualima
Zimski dani pozivaju na udobnost i toplinu. Iskoristite priliku da stvorite jednostavne rituale koji će vam pomoći da usporite. Zapalite svijeće, pripremite topli čaj ili kakao, zamotajte se u dekicu i uživajte u dobroj knjizi ili filmu. Takvi mali trenuci pomažu nam da se prizemljimo i smirimo.

Uvedite mindful šetnje u prirodi
Iako je vani hladno, pokušajte pronaći vremena za šetnje na svježem zraku. Umjesto da šetate užurbano, usredotočite se na disanje, zvukove prirode i osjećaj tla pod nogama. Mindful šetnje pomažu nam da se povežemo sa sadašnjim trenutkom i smanjimo stres.

Pripremajte obroke s pažnjom
Zima je idealno vrijeme za povratak kuhanju kod kuće. Umjesto brzih obroka iz dostave, posvetite vrijeme pripremi toplih i hranjivih jela. Kuhanje može biti terapeutski proces ako ga radimo s pažnjom i ljubavlju, a zajednički obroci s porodicom i prijateljima dodatno jačaju osjećaj povezanosti.

Uredite svoj prostor za udobnost
Danska filozofija hygge, koja se savršeno uklapa u slow living, naglašava važnost stvaranja udobnog i toplog okruženja kod kuće. Dodajte mekane dekice, tople jastuke, mirisne svijeće i stvorite atmosferu u kojoj ćete se osjećati sigurno i opušteno.

Digitalni detoks
Jedan od najvažnijih koraka prema slow living-u je smanjivanje vremena provedenog na društvenim mrežama i digitalnim uređajima. Zima je idealno vrijeme za digitalni detoks – isključite notifikacije, postavite granice korištenja mobitela i fokusirajte se na aktivnosti koje ne uključuju ekrane.

Prednosti slow living-a tokom zime

Primjena slow living filozofije u zimskom razdoblju donosi brojne koristi za mentalno i fizičko zdravlje. Usporavanjem ritma smanjujemo nivo stresa, poboljšavamo kvalitetu sna i povećavamo osjećaj zadovoljstva. Osim toga, postajemo svjesniji svojih potreba i bolje se nosimo sa zimskom melanholijom koja često prati kratke i hladne dane.

Usporite i uživajte u sitnicama

Iako nas moderni način života tjera na stalnu produktivnost i multitasking, slow living nas podsjeća da život ne treba biti utrka. Zima je pravo vrijeme da prigrlite sporiji ritam i posvetite se stvarima koje vas ispunjavaju. Usporite, promatrajte sitnice koje vas okružuju i pronađite ljepotu u svakodnevnim trenucima – jer ponekad su upravo ti mali trenuci ono što čini život posebnim.

***

Foto: Instagram @ariadibari, @i.tam.i.tu

Komentari su onemogućeni.