DA…, ali inzulinska rezistencija nije gripa, prehlada, upala uha, zubobolja i slično, već sistemski poremećaj metabolizma ugljikohidrata uslijed kojeg dolazi do poremećaja u perifernom djelovanju inzulina te predstavlja korak do dijabetesa tipa 2! 

Dobra je vijest kako je ovaj poremećaj u potpunosti regresivan te je moguća remisija. Moguće je vratiti sve zdravstvene parametre u normalu, ukoliko se ustraje u adekvatnim prehrambenih i životnim navikama.

Umjerena tjelesna aktivnosti, održavanje optimalne tjelesne mase uz vođenje računa o vrsti hrane koju konzumiramo, pravilna higijena spavanja, reduciranje stresa kao i konsultacije s liječnikom po pitanju uvođenja terapije koja povećava inzulinsku osjetljivost ključni su koraci u borbi s inzulinskom osjetljivošću.

Pravilno isplanirana prehrana i suplementacija u suradnji s nutricionistom uz adekvatnu terapiju lijekovima koju propiše liječnik preduvjet su za poboljšanje stanja te i remisiju. Važno je napomenuti kako promjene u prehrani i životnim navikama moraju biti trajne kako bi se postiglo očuvanje postignutog stanja!

Povratak na obrasce navika koji su doveli do inzulinske rezistencije znaci i povratak simptoma inzulinske rezistencije, a u konačnici i dijabetesa tipa 2/ili gestacijskog dijabetesa u trudnoći.

Također, sklonost debljanju, poremećaj menstrualnog ciklusa, neplodnost žena i muškaraca, autoimuna bolest štitnjače, hroničan umor, pojačano mokrenje, teško i dugotrajno zarastanje rana, povećan rizik za razvoj kardiovaskularnih bolesti, karcinoma, kožnih oboljenja i mnogih drugih…, sve su to posljedice do kojih može dovesti inzulinska rezistencija.

Merdijana Dugonjić, poduzetnica, magistrica nutricionizma i zdravlja na radnom mjestu, te praktičar funkcionalne medicine. Trenutno doktorandica nutricionizma. Članica Hrvatskog društva nutricionista i dijetetičara i društva praktičara dijetetičara funkcionalne medicine u Turskoj. 

DS Studio Photography

***

Foto: Canva

Komentari su onemogućeni.