Sigurno se pitate kako je to moguće? Rinoliti su rijetka pojava i predstavljaju tvorevine u nosnom hodniku koje ometaju disanje.

Ova rijetka pojava zaintrigirala nas je da istražimo sve detalje, posebno važne za one koji često imaju problema u nosu, grlu ili ušima. Jednako je važna za djecu i odrasle, stoga ne propustite priliku saznati sve detalje i kako prevencijom možemo spriječiti ovako rijetka i teška stanja. Odgovor smo pronašli u ORL ordinaciji dr Adisa Šahinovića.

Povod našeg razgovora danas je, ne tako česta pojava, tj. tvorevina u nosnom hodniku koja se stručno naziva Rinoliti, ali šta oni zapravo jesu?

Da, tema našeg razgovora je ne tako česta pojava, a to su Rinoliti. Rinoliti su ustvari nosni kamenčići, tj. nakupine soli kalcijuma, magnezijuma, fosfata karbonata i sekreta oko neke jezgre (komadić kosti, sasušeni sekret ili zgrušana krv) koji dovode do jednostrane opstrukcije nosa sa pratećim upalnim promjenama u nosnoj sluznici i paranazalnim šupljinama (sinusima).

Kako prepoznati simptome i kako spriječiti pojavu Rinolita.

Simptomi koji se javljaju  kod prisustva Rinolita u nosu su: otežano disanje na nosnicu u kojoj je prisutan Rinolit, obično praćeno manje – više stalno prisutnom sekrecijom iz nosa. Može se javiti oslabljeno osjetilo mirisa, te glavobolja. Pojavu Rinolita ne možemo spriječiti, ali možemo smanjiti mogućnost pojave rhinolita. Osnovni korak je održavanje prohodnosti nosa, te njega i toaleta sluznice nosa. Dijagnoza se postavlja na osnovu anamneze (podataka koje daje pacijent), fizikalnog pregleda (prednja rinoskopija), te različitih radioloških dijagnostičkih pretraga (RTG, CT, rjeđe MRI) na kojima se vidi prisustvo stranog tijela (rinolita ) u nosu.
Terapija kod prisutne rhinolitijaze je odstranjenje formiranog kamenčića iz nosa. Nekad je potrebna i hirurška intervencija.

Jesu li ovakve specifične pojave povezane s drugim problemima u nosu, grlu ili ušima?

Ove specifične pojave u nosu su dosta rijetke i mogu biti povezane s pacijentovom sklonošću stvaranju kamenaca i na drugim mjestima u organizmu (urinarni trakt, žučna kesa i žučni vodovi, pljuvačne žlijezde i njihovi izvodni kanali).

Koliko često se radi kompletan specijalistički ORL pregled i da li ima neke razlike kada su u pitanju djeca i odrasli?

Specijalistički ORL pregled se dosta često radi jer je patologija iz oblasti ORL jako česta, Također, otorinolaringolog liječi i tretira tri organska sistema. Što se tiče samog pregleda kod djece i kod odraslih nema nekih značajnih razlika. Jedina razlika je zapravo u učestalosti određenih patoloških stanja kod jedne i druge grupe pacijenata. Djeca imaju češće tegobe od strane gornjih respiratornih puteva, češće imaju probleme s krajnicima, te imaju znatno češće probleme sa seroznim upalama srednjeg uha, a upravo zbog česte začepljenosti nosa tj. Eustahijevih tuba. Kod odraslih su češći problemi s prisustvom različitih oblika vertiginoznih smetnji (vrtoglavice), daleko češće imaju prisutno zujanje u ušima( tinitus), te probleme s oslabljenim sluhom.

Je li je način ishrane i općenito način života povezan s bolestima uha, grla i nosa?

Što se tiče uticaja načina ishrane i stila života na stanje uha, grla i nosa, on je prisutan kao i uticaj na ostale organe i organizam u cjelini. Dosta je bitan pravilan način ishrane i zdrav način života na stanje organa iz ORL oblasti.

Ko su pacijenti koji Vam se najčešće javljaju s problemima uha, grla nosa? Djeca ili odrasli?

Što se tiče zastupljenosti djece i odraslih u ukupnom broju pacijenata ona je otprilike jednaka.

Što biste poručili pacijentima, na što da posebno obraćaju pažnju?

Svim pacijentima bih preporučio da čim osjete tegobe od strane uha, grla ili nosa da se jave ORL specijalisti, jer kad je problem u začetku lakše ga je i riješiti, a i sam put do ozdravljenja je kraći. Također bih napomenuo važnost prevencije, jer stara je narodna   “bolje spriječiti, nego liječiti“.

U ordinaciji dr Šahinović možete već danas zakazati Kompletan specijalistički ORL pregled (Pregled ušiju, nosa, ždrijela i grla i liječenja oboljenja iz domena ORL za djecu i odrasle pacijente); Endoskopski pregled nosa; Pregled ušiju pod kontrolom mikroskopa; Objektivnu dijagnostiku stanja srednjeg uha – timpanometrija; Ispitivanje stanja sluha – audiometrija; Ispitivanje refleksa m. stapediusa – reflexometrija; Liječenje vrtoglavice i tinnitusa ( zujanje u ušima ); Toaleta zvukovoda (klasično ispiranje i toaleta sa aspiratorom pod kontrolom mikroskopa); Kućne posjete ( pregled na adresi pacijenta ); Konsultacije i posavjetovati se.

Foto: drsahinovic.ba, naslovna: Freepik

Komentari su onemogućeni.