U užurbanom tempu u kojem živimo, zaboravnost je postala česta pojava. Bez obzira na to imate li problema s pamćenjem svakodnevnih obaveza ili želite poboljšati svoje kognitivne sposobnosti, ovi savjeti mogu vam pomoći da bolje pamtite stvari.
Vizualni sadržaji, poput slika, grafikona i dijagrama, mogu vam pomoći da lakše zapamtite informacije. Pokušajte povezati važne informacije s vizualnim elementima kako bi vam ostale duže u pamćenju.
Pravljenje popisa je jednostavan, ali učinkovit način za pamćenje stvari. Bilo da se radi o popisu za kupovinu, zadacima koje trebate obaviti ili važnim datumima, zapisivanje informacija pomaže vam da ih se lakše sjetite.
Mnemotehnike su trikovi koji vam pomažu da zapamtite informacije putem asocijacija. Na primjer, akronimi, rime i kratke priče mogu vam pomoći da lakše zapamtite složene informacije.
Redovno ponavljanje informacija ključno je za dugoročno pamćenje. Ponavljanjem informacija u određenim vremenskim intervalima, vaš mozak ih lakše pohranjuje i pamti.
Aktivno sudjelovanje u procesu učenja može vam pomoći da bolje zapamtite informacije. Postavljajte pitanja, diskutirajte o temama i primjenjujte naučeno u praksi kako biste učvrstili svoje znanje.
Iskoristite aplikacije i alate za bilježenje, podsjetnike i planiranje. Tehnologija vam može pomoći da bolje organizirate svoje obaveze i lakše se sjetite važnih informacija.
Rutina može pomoći vašem mozgu da prepozna obrasce i lakše pamti informacije. Postavite redovno vrijeme za određene aktivnosti i držite se tog rasporeda.
Pet promjena u životnom stilu koje mogu poboljšati vašu memoriju
Zdrava prehrana bogata antioksidansima, omega-3 masnim kiselinama i vitaminima može poboljšati kognitivne funkcije. Uključite namirnice poput orašastih plodova, ribe, voća i povrća u svoju prehranu.
Vježbanje potiče cirkulaciju krvi u mozgu, što može poboljšati pamćenje i koncentraciju. Redovna tjelesna aktivnost, poput hodanja, trčanja ili joge, može imati pozitivan uticaj na vaše kognitivne sposobnosti.
Kvalitetan san ključan je za konsolidaciju sjećanja. Osigurajte si dovoljno sna svake noći kako bi vaš mozak imao vremena da obradi i pohrani informacije.
Izazovite svoj mozak rješavanjem zagonetki, čitanjem, učenjem novih vještina ili igranjem misaonih igara. Mentalna stimulacija može poboljšati vaše kognitivne sposobnosti i pamćenje.
Stres može negativno uticati na vaše pamćenje. Pronađite tehnike opuštanja koje vam odgovaraju, poput meditacije, dubokog disanja ili provođenja vremena u prirodi, kako biste smanjili stres i poboljšali svoje mentalno zdravlje.
Primjenom ovih savjeta i promjena u životnom stilu, možete značajno poboljšati svoje pamćenje i kognitivne sposobnosti. Počnite danas i uživajte u boljoj sposobnosti pamćenja!
***
Foto: TANJA IVANOVA//GETTY IMAGES