Pletenina je omiljeni odabir u hladnijim mjesecima zbog svoje udobnosti, topline i stila. Međutim, pravilna njega pletenih odjevnih predmeta ključna je za njihovu dugovječnost. Bez obzira radi li se o luksuznom kašmiru, toploj vuni ili praktičnim sintetičkim materijalima, svaka pletenina zahtijeva pažljivo održavanje kako bi zadržala svoj oblik, teksturu i izgled. U nastavku otkrijte najbolje savjete za pranje, sušenje, pohranu i popravak pletenih komada te osigurajte da vaša garderoba ostane bezvremenska i besprijekorna.

Razumijevanje pletenih tkanina

Pletenina je definirana svojom strukturom pređe. Za razliku od tkanina koje imaju strukturu sličnu pletenom košaru, pletiva koriste jednu pređu koja se međusobno isprepliće kako bi se stvorio odjevni predmet. Kao rezultat, pletiva su osjetljiva i sklona kidanju ili povlačenju niti. Dok povlačenje jedne niti iz tkanine možda neće uzrokovati veliku štetu, povlačenje niti iz pletiva može dovesti do raspetljavanja cijelog komada.

Još jedna složenost u održavanju pletenine leži u činjenici da se mnogi predmeti, posebno puloveri, izrađuju od proteina vlakana poput vune, kašmira i mohera. Ova vlakna su osjetljiva jer toplina i trenje mogu promijeniti njihovu hemijsku strukturu.

Kombinacija ovih faktora znači da je za njegu pletiva potrebno izdvojiti dodatno vrijeme i posjedovati odgovarajuće znanje kako bi ovi odjevni predmeti trajali.

Najbolji način pranja i sušenja pletenih predmeta

Pletiva od vune ili bilo kojeg drugog vlakna životinjskog porijekla nikada ne bi trebalo prati u vodi toplijoj od 30 °C. Ručno pranje često je najbolja opcija, jer manje oštećuje tkaninu nego pranje u perilici. Ako oznaka na odjeći dopušta pranje u perilici, uvijek koristite program za osjetljive tkanine.

Pletiva od pamuka i sintetičkih vlakana otpornija su na perilicu, no izbjegavajte ih prati s odjevnim predmetima koji imaju kopče, patentne zatvarače ili slične dodatke jer mogu povući niti i oštetiti pletenu strukturu.

Pleteninu uvijek sušite na zraku. Izbjegavajte vješanje na sušilicama jer mokra težina može istegnuti i deformirati odjevni predmet. Najbolje je sušiti ih položene ravno.

Kao i kod većine odjeće, pranje treba izbjegavati što je češće moguće. Koristite sprejeve za osvježavanje tkanine između pranja ili stavite vunene predmete u zamrzivač na 48 sati kako biste uklonili bakterije.

Kako čuvati pletene predmete

Pletenina se treba čuvati položena kako bi se izbjeglo rastezanje na vješalici.

Vlakna životinjskog porijekla, poput vune i svile, privlače moljce. Kako biste spriječili napad moljaca, vunene predmete čuvajte u vakuumiranim vrećicama izvan sezone. Tijekom jeseni i zime, kada češće nosite pulovere, koristite prirodne repelente poput lavande, sandalovine i cedrovine.

Ako pronađete moljce ili oštećenja na odjeći, stavite odjevne predmete u zamrzivač na najmanje 48 sati kako biste uništili preostale ličinke.

Kako popraviti i ukloniti čvoriće s pletenine

Još jedan uobičajeni znak habanja pletenine je stvaranje čvorića ili “bobica”. To se događa kada se labava vlakna s rubova pređe zgrudaju u male kuglice na površini odjeće. Za redovno održavanje, preporučujemo ulaganje u alat za uklanjanje čvorića, koji sigurno uklanja ove nepravilnosti i vraća odjeći njezin prvobitni izgled.

***

Foto: Sandra SemburgDanielBrunoGrandl / Blaublut-Edition.comYlenia Cuéllar / Blaublut-Edition.comAcielle / Style Du MondeCheyenne El-Khoury, net-a-porter.com

Komentari su onemogućeni.