Žensko tijelo ima veću atletsku izdržljivost od muškog tijela. Žene imaju izraženije čulo mirisa. Žene su zaslužne za izum alata. Žene su odigrale značajnu ulogu u evoluciji jezika. 

Zaključak je višegodišnjeg istraživanja spisateljice i doktorice Cat Bohannon, autorice bestselera “Eve: How the female body drove 200 million years of human evolution”.

Svestrana Cat Bohannon dolazi na drugo izdanje Women’s Weekenda koji će se održati od 7. do 10. marta u prostoru Muzeja moderne i suvremene umjetnosti i Art kvarta u Rijeci. Na ovom predavanju dr. Cat Bohannon podijelit će svoja otkrića i tajne koje leže u temeljima ženske evolucije.

„Održat ću prezentaciju u kojoj ću raspravljati o zaključcima iz svoje knjige, posebno se usredotočujući na grudi – zašto ih zapravo imamo, za što su nam stvarno namijenjene i kako će ove nove perspektive promijeniti naše razmišljanje o dubljoj povijesti žena u društvu“,

najavila je dr. Cat Bohannon uoči svog dolaska u Hrvatsku.

Njenu knjigu “Eve: How the female body drove 200 million years of human evolution” u septembru će prevesti i objaviti izdavačka kuća Ljevak.

Cat Bohannon ovo nije prva posjeta Hrvatskoj, ali prvi put dolazi u Rijeku, gdje će svi sudionici Women’s Weekenda direktno od autorice moći čuti mnogo više o njenom istraživanju, otkrićima, te razgovarati o ključnim pitanjima koja oblikuju naše razumijevanje ženske evolucije.

Naučnica, autorica i majka

Doktorica Cat Bohannon nije samo naučnica, već i majka, koja je tokom deset godina istraživanja i pisanja svoje knjige uspješno usklađivala porodični život i profesionalne izazove. Njena strast prema istraživanju evolucije ženskog tijela prožeta je željom da prekine tišinu koja okružuje žene u biologiji i biomedicinskim naukama.

„Težim tome da moja knjiga otvori put drugima. Razbijajući tabue, ciljam stvoriti siguran prostor za druge da učine isto“,

ističe doktorica Bohannon koja će se tokom svog gostovanja u Rijeci posebno fokusirati na značajne evolucijske aspekte ženskog tijela, istražujući teme poput uloge grudi, evolucije jezika, alata i hodanja na dvije noge.

„Vjerujem da su žene odigrale značajnu ulogu u evoluciji jezika jer su bile glavni edukatori tijekom kritične faze razvoja mozga – prve tri godine života, što se poklapa s dojenjem. Mnogi primatolozi sugeriraju da su žene također imale ključnu ulogu u ranoj upotrebi alata, što se danas vidi kod čimpanzi. Nadalje, prirodna izdržljivost ženskog tijela, koja se i danas primjećuje kod sportaša izdržljivosti, pruža posebne prednosti za izazovno kretanje na dvije noge“,

objašnjava nam doktorica Bohannon koju s nestrpljenje očekujemo na ovogodišnjem Women’s Weekendu.

Nova perspektiva gledanja na žensko tijelo

Ova fascinantna naučnica oblikovala je nove horizonte u proučavanju ženske evolucije, te upravo zato njeno predavanje obećava ne samo edukaciju, već i intrigantne uvide koji će potaknuti duboke razgovore o ženskoj evoluciji u društvu.

Njena knjiga “Eve” nije samo bestseler, već i istraživanje koje mijenja perspektivu načina na koji gledamo na žensko tijelo. Doktorica Bohannon istražuje širok spektar tema, od reprodukcije do zdravlja žena, pružajući svojim čitateljima uvid u evolucijske procese koji su oblikovali ženski rod kroz stoljeća.

Foto: PR/womensweekend.eu

Komentari su onemogućeni.