Pokretanje biznisa sa svojim najboljim prijateljima može izgledati kao idealna situacija. Imate duboko razumijevanje, dobro poznajete međusobne snage i slabosti, a zajednička strast prema poslovnom poduhvatu čini odnos još bližim i zanimljivijim. Međutim, iako pokretanje biznisa s bliskom osobom ima mnogo prednosti, postoje i određeni izazovi, te ćemo u nastavku razmotriti neke od njih.

Lični odnosi mogu biti komplikovani, a miješanje poslovnih i prijateljskih odnosa može zamagliti granice između tih odnosa. Nesuglasice oko poslovnih odluka mogu se brzo preliti u lične svađe, što može biti teret za vaše prijateljstvo. Čak i manji problemi, poput različitih stilova rada ili rasporeda, mogu stvoriti napetost ili čak ozbiljne sukobe. Također, problem je što su ljudi često drugačiji u različitim životnim ulogama. Možda je vaša prijateljica zabavna i opuštena u privatno vrijeme, ali vrlo direktna i hladna kada je u pitanju posao, što zna zbuniti i stvoriti osjećaj, da zapravo i ne poznajete dobro osobu s kojom radite.

Drugi veliki problem je pozicija moći i liderstvo. U nekom momentu, posebno kada je riječ o osobama koje imaju različite stilove rada ili motiviranost oko samog biznis projekta, jedna osoba se pozicionira kao lider/ica ili pokretač/ica svih procesa. Često druga osoba ovo ne podnese na pravi način, te se zbog sujete i ega stvara nepoštovanje, a u konačnici raskol prijateljstva i biznisa.

Još jedan rizik pokretanja biznisa s prijateljem je nedostatak odgovornosti. Kada radite s nekim koga dobro poznajete, često zanemarujete rokove ili izbjegavate konfrontaciju kako ne biste nanijeli štetu prijateljskom odnosu. Međutim, to može dovesti do ozbiljnih problema u razvoju biznisa; kao što su propušteni rokovi, nedovršeni posao ili loša komunikacija. Najbolje je na samom početku dogovoriti plan rada i rasporediti obaveze, te dogovoriti da se komunikacija u vezi posla ne shvati lično- na poslu ste biznis partneri, a privatno najbolji prijatelji. Čak i, ako je potrebno imati neke emocionalno zahtjevnije razgovore i suočavanja, bolje je da to uradite na početku nego da nezadovoljstvo “gurate pod tepih”.

S druge strane, s najboljim prijateljem ste izgradili povjerenje i međusobno razumijevanje do kojeg je teško doći s nekim ko nam je stranac ili poznanik. Često do poslovnog partnerstva dođe ako prijatelji imaju komplementarne vještine i interese koje ih čine moćnim timom, pri čemu snage jedne osobe uravnotežuju slabosti druge. Također, prednost je što prijatelji poznaju međusobne ličnosti i radne navike, što može olakšati podjelu zadataka i donošenje odluka koje idu u prilog prednostima jedni drugih.

Osim toga, blizak odnos sa svojim poslovnim partnerom može olakšati kretanje kroz uspone i padove poduzetništva. Pokretanje biznisa može biti emocionalno i mentalno naporan proces, s dugim radnim satima, finansijskim stresom i pritiskom da se postigne uspjeh. Imati prijatelja od povjerenja pored sebe koji razumije vaše probleme može vam pružiti prijeko potrebnu podršku u teškim vremenima.

Iako pokretanje biznisa sa svojim najboljim prijateljem/icom može izgledati kao odlična ideja, važno je pažljivo razmotriti potencijalne rizike i izazove. Komunikacija, jasne granice i čvrsta osnova međusobnog poštovanja i povjerenja su od suštinskog značaja za funkcioniranje ove vrste partnerstva. Na kraju, na vama je da odlučite da li prednosti nadmašuju potencijalne rizike, ali uz pažljivo planiranje i razmatranje, možete stvoriti uspješan posao sa svojim najbližim saputnikom.

Ako mislite da vam je potrebna pomoć kroz ove korake, preporučujemo da se javite Hexagon StartUp Design timu, te prođete zajedno mentorske konsultacije s predivnim NLP stručnjakinjama i psiholozima. Svaka od njihovih mentorica ima i vlastito startup/biznis iskustvo iza sebe, te razumije probleme s kojima se suočavate i izazove koji su pred vama, tako da vama i vašem poslovnom partneru/ici može pomoći da prebrodite razlike i stvorite uspješan tim.

Foto: Canva

Komentari su onemogućeni.