Loše raspoloženje može vas učiniti zaboravnijima, ali mnoge druge stvari poput nedostatka sna, stresa, depresije i nedostatka vitamina također mogu uticati na pamćenje. Istraživanja otkrivaju da osjećaj potištenosti može uticati na vaše pamćenje, a evo glavnih razloga zbog kojih biste trenutno mogli biti zaboravniji nego inače.

Ako zaboravite uzvratiti poziv ili poslati čestitku, novo istraživanje koje pokazuje da vas osjećaj potištenosti ili tuge može učiniti zaboravnima, moglo bi vam dati ispriku za vaše propuste. Istraživači sa Sveučilišta u Aberdeenu pratili su koliko su ljudi pouzdani u izvršavanju zadataka i utiče li njihovo raspoloženje na krajnji ishod. Rezultati istraživanja upućuju na jasnu vezu između naših emocionalnih stanja i naših kognitivnih sposobnosti, te naglašavaju potrebu za smanjenjem stresa i negativnih osjećaja kako bismo lakše zapamtili i izvršili svoje planirane namjere ili obaveze.

No, osjećaj potištenosti nije jedini razlog zašto ste možda zaboravniji nego inače. Slijedi popis od 10 mogućih objašnjenja.

#1 LOŠE RASPOLOŽENJE

Ne smijemo zanemariti povezanost između raspoloženja i naših namjera pamćenja – što je bolje raspoloženje, to se bolje sjećamo svojih zadataka i planova.

#2 STRES I TJESKOBA

Ako ste pod stresom ili tjeskobom, to može otežati koncentraciju i zaključavanje novih informacija, ili vraćanje starih sjećanja. Akutni stres negativno je povezan s budućim pamćenjem, našom sposobnošću pamćenja i izvršavanja odgođenih namjera.

#3 DEPRESIJA

Možda ste zaboravljiviji ako ste depresivni, a studije pokazuju da simptomi depresije imaju nepovoljan učinak na trenutno prisjećanje novih informacija.

#4 NEDOSTATAK VITAMINA B12

Neke studije pokazuju da je nedostatak vitamina B-12 povezan s oslabljenom kognicijom i pamćenjem, te su čak sugerirale da nizak nivo vitamina B-12 može biti povezan s povećanim rizikom od demencije.

#5 PREVIŠE ALKOHOLA

Konzumiranje previše alkohola može ometati kratkoročno pamćenje, čak i nakon što učinak alkohola prestane. Dokazano je da konzumacija alkohola ili drugih droga, poput ecstasyja, smanjuje potencijalno pamćenje.

#6 VISOK KRVNI PRITISAK

Studije sugeriraju da su fiziološki faktori poput visokog krvnog pritiska povezani sa smanjenim pamćenjem.

#7 NEDOSTATAK SNA

Većina je iskusila kako umor može otupjeti vaše pamćenje, a studije su potvrdile da nedostatak sna uzrokuje kratkoročna i dugotrajna kognitivna oštećenja, utičući na pamćenje, kao i na razmišljanje i pažnju.

#8 DOSADA ILI NEDOSTATAK UZBUĐENJA

Nije veliko iznenađenje da, ako je nešto dosadno, mnogo je manje vjerovatno da ćete se toga sjetiti. Važni i uzbudljivi zadaci općenito se bolje pamte u svim dobnim skupinama. Ili, bolje rečeno, dosadni i besmisleni zadaci se lošije pamte.

#9 NEDOSTATAK EMOCIONALNOG ZNAČENJA

Ako nešto nije nužno važno, ali je emocionalno značajno ili pozitivno, to se posebno dobro pamti kod starijih ljudi.

#10 TRUDNOĆA

Ako stvari zaboravljate više nego inače, možda ste trudni! Australijsko istraživanje pokazalo je da su trudnice značajno oslabljene na nekim, ali ne svim mjerama pamćenja. Trudnoća može biti povezana s većim poteškoćama u sprovođenju odgođenih namjera u svakodnevnom životu.

***

Foto: Canva

Komentari su onemogućeni.