Dok danas sunčane naočale predstavljaju neizostavan modni dodatak i simbol stila, njihova historija seže mnogo dublje od same estetike i nisu se uvijek nosile za zaštitu očiju od sunca ili kao modni izričaj.

Zapravo, zatamnjene naočale prvi put su u 12. stoljeću nosili kineski suci, prema Vision Sourceu. Na sudu su trebali sakriti oči kako im niko ne bi mogao pročitati izraze lica i emocije. Prilično pametno?

Kao što vidite, sunčane naočale imaju dugu historiju i postoji mnogo stvari koje ne znate o dodatku koji nosite gotovo svaki dan.

Donosimo još 8 kratkih činjenica o sunčanim naočalama koje će vas natjerati da drugačije razmišljate o omiljenim dodacima koji vas štite od sunca.

#1 Polaroid kameru i polarizirane leće izumila je ista osoba. Vision Source izvještava da je Edwin H. Land, čovjek koji je utemeljio Polaroid kameru, također izumio polarizirane leće koje su se koristile u sunčanim naočalama i prozorima aviona.

#2 Naočale su dobile bočne dijelove tek 1730. Prije toga, petlje od vrpce koje su išle oko ušiju držale su okulare na mjestu.

#3 Različite boje leća ne daju dodatnu zaštitu od sunca. Bilo koja leća u boji koja štiti od UVA i UVB zraka će biti dovoljna.

#4 27. juna je Nacionalni dan sunčanih naočala!

#5 Sve sunčane naočale ne nude UV zaštitu. Morate tražiti one koje izričito nude UV zaštitu kako biste bili sigurni da zapravo štitite svoje oči od sunčevih zraka.

#6 Smatra se da Elton John ima najveću kolekciju sunčanih naočala na svijetu, koji posjeduje više od 20.000 pari.

#7 Leće s UV zaštitom izumljene su tek 1936.

#8 Avijatičarke nisu dizajnirane da budu modni izričaj, iako su to postale. Izvorno su ih nosili piloti američke zračne službe kako bi smanjili odsjaj tokom ljeta.

***

Foto: Getty ImagesMattia Arioli /launchmetrics.com/spotlightSarah Treacher/Launchmetrics.com/SpotlightFrancesca BabbiVincenzo Grillo/launchmetrics.com/spotlightvalentina valdinoci

Komentari su onemogućeni.